A COVID-19 járvány miatti bizonytalanság félelmet váltott ki mindenkiből, és nemcsak mert fizikai értelemben tartunk a vírustól, hanem mert annak következményei megváltoztatták a mindennapjainkat, ami lelkileg is megterhelő.
A gyász, a veszteség élménye, a társas kapcsolatok felbomlása, a munkanélküliség mind jelentős lelki megrázkódtatás azoknak is, akik eddig nem küzdöttek depresszióval, de különösen azok számára drasztikus a változás, akik már ezelőtt is mentális betegségben szenvedtek. A stressz nemcsak a hangulatra nyomhatja rá a bélyegét, hanem rengeteg krónikus betegség forrása lehet, emellett hajlamosít a fizikai inaktivitásra, ami komolyan legyengíti a szervezetet, emiatt a fertőzések is könnyebben kialakulhatnak.
Bár a jelenlegi vírus helyzetben sokan alulértékelik a lelki egészséget, valójában, amikor korábbi pandémiák (SARS, H1N1, Ebola) mentális egészségre gyakorolt hatásait vizsgálták, a kutatások érzelmi zavarokról, depresszióról, rossz hangulatról, ingerlékenységről, alvászavarokról, poszttraumás stresszről számoltak be. Amelyek kiváltó oka legfőképpen a szociális távolságtartás. Azt is kimutatták, hogy a karantént követően megnőtt az öngyilkosságok száma, valamint a függőségek: alkohol, drog és játékfüggőség is jelentősen növekedett, a párkapcsolati és a gyerekek ellen elkövetett bántalmazások gyakoribbá váltak.
A barátoktól, a családtól való elszigeteltség, a közösségi terek, éttermek, edzőtermek bezárása, és az otthoni munkavégzés miatt nincs rendszeres rutin az életünkben. Otthon dolgozunk, otthon eszünk, otthon pihenünk – manapság az életünk egy színtéren játszódik. Ez kiválthat néhány új vagy régi negatív szokást. Fontos, hogy kialakítsunk egy új rutint, ami segít rendszert teremteni a mindennapjainkban. Ossza be az idejét: munka, szórakozás, edzés, pihenés, stb.
A pozitív és építőjellegű kapcsolatok döntő fontosságúak a lelki egészség megőrzésében. Most jobban rávagyunk szorulva a virtuális kapcsolattartásra, mint eddig bármikor, ha személyesen nem is találkozhatunk szeretteinkkel, nem szabad elhanyagolnunk egymást! A körülményekhez mérten igyekezzünk legalább heti egyszer telefonon vagy videóchat-en beszélgetni azokkal, akik fontosak számunkra. Ezzel is tudatosítva magunkban, hogy együtt vagyunk ebben, akkor is, ha most fizikai értelemben esetleg egyedül vagyunk.
Kérjen segítséget!
A depresszió nem gyengeség, nem kell szégyellni, ezért ha észreveszi, hogy befolyásolja életminőségét, családi életét és jólétét, ne habozzon, kérje szakember segítségét!