A COVID-19 teljesen felforgatta az életünket, megváltoztatta a mindennapjainkat és a betegségek elkerülését, az egészség megőrzését, helyezte a fontossági listánk élére. Végignéztük, ahogyan a világon mindenhol a COVID-19 került a fókuszpontba, a kijárási korlátozás és a szociális távolságtartás határozta meg az egész évet. Ugyanezek alkalmazása megoldás lehet az influenzafertőzés terjedésére, amit most minden eddiginél fontosabb elkerülni, a saját egészségünk és az egészségügy túlterheltségének csökkentése érdekében.
Az influenza és a Covid-19 is légzőszervi megbetegedést okoz, mivel sok tünet hasonló, csak a panaszok alapján nehéz lehet megkülönböztetni a kettőt egymástól, szükség van a szűrővizsgálatra a diagnózis megerősítéséhez. A COVID-19 és az influenza jellemző közös tünetei a következők:
Láz
Száraz köhögés
Fáradtság
Az influenzára szintén jellemző fejfájást, végtagfájdalmat és torokfájást is tapasztalhat az, aki megfertőződött koronavírussal, de ezek a tünetek ritkábbak és enyhébb formában jelentkeznek.
Hogyha ezek közül bármilyen tünetet tapasztal és mellé légszomj is társul, vagy megváltoznak az ízek és illatok, esetleg egyáltalán nem érzi őket, akkor nagy a valószínűsége, hogy koronavírussal fertőződött meg. Ebben az esetben érdemes szűrővizsgálatot végeztetni, amire szolgáltatásunkkal már otthonában is van lehetőség, így nem veszélyeztet másokat azzal, hogy közösségbe megy!
Az influenza ugyanúgy cseppfertőzéssel terjed, mint a COVID-19. Bár a szociális távolságtartás és más szükséges intézkedések megzavarták a megszokott életritmusunkat, a jó hír az, hogy ugyanezek a gyakorlatok minimalizálhatják az influenza terjedését is.
A fertőzés elleni védelem legjobb módja ugyanaz, ami nagyban meghatározta ezt az évet:
Maszk viselés
Gyakori kézfertőtlenítés
Szociális távolságtartás
Bár a Covid-19 ellen még nem készült védőoltás, az influenzára már létezik vakcina, ezért azt érdemes beadatni – még akkor is ajánlott, ha otthon dolgozik, és ritkán hagyja el a házat. A COVID-19 és az influenza egyaránt gyengíti a tüdejét, ezért az egyik fertőzés növelheti a másik kockázatát és súlyosságát. Nem végeztek olyan vizsgálatot, amely összekapcsolta volna az influenza elleni oltást vagy más oltásokat a COVID-19 fokozott kockázatával. Az oltás után enyhe tünetek jelentkezhetnek, például fájdalom, bőrpír vagy duzzanat az injekció beadásának helyén. Fejfájás vagy alacsony fokú láz is előfordulhat.
A súlyos influenzafertőzés veszélyének leginkább a gyermekek, a terhes nők, az idősek, a krónikus vagy autoimmunbetegségben szenvedők állnak. A COVID-19 esetében az alapbetegségek szintén növelik a súlyos fertőzés kockázatát.
Ha influenzás tünetekkel betegszik meg, a legtöbb esetben otthon kell maradnia, és kerülnie kell a kapcsolatot másokkal. Bizonyos emberek esetében, akiknél fennáll a súlyos influenzával összefüggő szövődmények kockázata (ideértve a kisgyermekeket, a 65 éves és idősebb embereket, a terhes nőket és a bizonyos betegségben szenvedőket) a legjobb döntés, ha a betegség kezdetén, szűrővizsgálaton vesznek részt.